Wegetarianizm Zdrowie

Czy wegetarianizm to zdrowa dieta?

W związku z tym, że w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w rozwiniętych krajach, narasta moda na dietę wegetariańską, warto zadać sobie pytanie, czy taka dieta jest dobra dla naszego zdrowia? Pytanie to jest o tyle ważne, że wegetarianizm staje się popularny głównie w populacjach młodych ludzi, szczególnie nastolatek. Grupa ta jest narażona na problemy, wiążące się z niedożywieniem, niedobory składników pokarmowych itp. Pytanie więc brzmi: czy wegetarianizm jest dobry dla zdrowia?

Jeszcze kilka słów o tym, czy jest dieta wegetariańska. W skrócie polega ona na wyeliminowaniu z naszego jadłospisu tych wszystkich produktów, których spożywanie wymagałoby poświęcenia życia innej żywej istoty. To dlatego wegetarianie nie jedzą mięsa, nie jedzą też podrobów zwierzęcych i innych przetworów mięsnych. Jednakże często pozwalają sobie np. na nabiał, na jaja lub też na miód. Te wszystkie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego nie wymagają, by pozbawić życia czującą istotę.

Odpowiedź na nasze pytanie jest prosta i jednoznaczna: Tak, odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe w każdej grupie wiekowej. Badania epidemiologiczne sugerują też dobitnie, że wegetarianizm, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi dietami, wpływa bardzo korzystnie na zdrowie i może znacznie przyczyniać się do przedłużenia życia człowieka. Dlaczego tak się dzieje jest wciąż kwestią do debaty, aczkolwiek pierwsze sugestie i hipotezy rzucają nieco światła na tę tajemnicę.

Po pierwsze dieta wegetariańska bogata jest w produkty roślinne, warzywa, owoce i orzechy, a wszystkie te produkty, spożywane regularnie w dużych ilościach, poprawiają zdrowie i przyczyniają się do dłuższego życia. Wreszcie mięso, należy tutaj wymienić mięso przetworzone, parówki, kiełbasy, pasztety itp., jest dla ludzkiego organizmu niezdrowe. Także mięso czerwone przyczynia się do pogorszenia zdrowia. To proste – eliminacja z diety mięsa i większe spożycie warzy i owoców to główne czynniki, dla których dieta wegetariańska jest dla nas tak dobra.

Warto więc zastanowić się na przyszłość i rozważyć możliwość przejścia na dietę wegetariańską. Dzięki temu możemy poprawić swoje zdrowie.

Similar Posts