Styl życia Uroda

Złe nawyki szkodzące zdrowiu

Jest wiele złych nawyków, które w większym lub mniejszym stopniu negatywnie wpływają na zdrowie. Niektóre osoby starają się z nimi walczyć, a inne nie zwracają na nie uwagi. Przykładami złych nawyków, które szkodzą zdrowiu są np.:
– Brak aktywności fizycznej. Jest to spory problem zwłaszcza młodzieży, która coraz rzadziej jest aktywna fizycznie. Swój czas wolny wolą spędzać przed komputerem, telewizorem, konsolą, ale w większości przypadków nikt nie myśli, aby spędzać wolny czas aktywnie. Nawet na lekcjach wychowania fizycznego jest coraz mniej osób ćwiczących, ucieczki z lekcji czy zwolnienia z błahego powodu lub nawet podrabiane to obecnie spory problem. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna jak dłuższe spacery czy basen to dla niektórych problem.
– Używki, do których zalicza się między innymi narkotyki, papierosy, alkohol itp. to także narastający problem. Mimo, że powszechnie wiadomo, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ ostrzeżenia są na samej paczce to i tak wiele osób pali i to coraz młodszych. Można już znaleźć osoby palące w podstawówce i wcale nie trzeba intensywnie szukać, a gimnazjum to już prawdziwa plaga palaczy. Dla młodych organizmów palenie, picie czy narkotyki są jeszcze bardziej szkodliwe, ponieważ są one w fazie rozwoju. Jeżeli chodzi o alkohol można go spożywać z umiarem wówczas nie ma problemu i nie wpływa on negatywnie na zdrowie, problem zaczyna się przy jego nadużywaniu, które w końcu prowadzi do uzależnienia. Narkotyki i inne podobne używki w każdej ilości szkodzą zdrowiu, jeśli nie są przypisane przez specjalistę na konkretne schorzenie. Ponadto narkotyki uzależniają najszybciej i najszybciej rujnują zdrowie. Są specjalistyczne poradnie pomagające uzależnionym, ale mało który uzależniony zdaje sobie sprawę z problemu i chce pomocy, a bez tego ciężko jest pomóc komukolwiek. Zazwyczaj tkwią w przekonaniu, że problem nie występuje i że mogą przestać w każdej chwili, która w większości przypadków nigdy nie następuje.
– Złe nawyki żywieniowe. Nieodpowiednio ułożone menu to jeden z największych problemów negatywnie wpływający na zdrowie. W dzisiejszych czasach, gdzie bary szybkiej obsługi można spotkać praktycznie wszędzie, a większość sklepów ma na swoich półkach posiada kuszące produkty typu słodycze ciężko jest utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe. Oczywiście nie oznacza to, że te produkty stanowią tabu i nie można ich absolutnie spożywać, – można jednak należy mocno je ograniczyć. Wielu ludzi ciągle się spieszy czy to do pracy czy szkoły, dlatego szybkie dania, mrożone np. pizza czy dania w proszku często dominują w menu. Nie patrząc na ich walory smakowe, bo potrafią być smaczne to nie mają one zbyt wielu wartości odżywczych. Menu powinno być odpowiednio zbilansowane, dostarczać wszystkie składniki odżywcze i powinny w nim dominować produkty typu owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, gotowane itp. Takie menu jest dobre dla zdrowia i w zależności od upodobań może zasmakować.
– Odkładanie wszystkiego na później. Niektórzy mimo najszczerszych chęci ciągle wszystko odkładają na później, natomiast inni wychodzą z założenia co można zrobić jutro nie rób dziś. Jest to o tyle istotne, że gdy zbliża się termin wykonania zadania to człowiek nie potrzebnie się stresuje, że może nie zdążyć. Ten problem dotyczy psychiki.
– Jeśli chodzi o sferę psychiczną do złych nawyków można zaliczyć zbyt wielkie ambicje i zawyżone cele. Niektórzy ludzie stawiają sobie cele praktycznie nie do zrealizowania nie zostawiając sobie żadnego marginesu na błędy. Potem, gdy założonego celu nie zrealizują stresują się, ich samoocena się obniża, a nawet popadają w depresję. Lepiej jest dążyć do celu mniejszymi kroczkami i stawiać sobie łatwiejsze cele niż potem zamartwiać się, że się nie udało.
Złych nawyków szkodzących zdrowiu jest znacznie więcej wyżej wymienione to przykłady najczęściej występujących. Każdy człowiek jest inny i dlatego każdy ma swój zły nawyk, z którym się boryka i próbuje lub nie go zwalczyć.

Similar Posts