Zdrowie

Jak wykryć alergię?

Organizm reaguje nadwrażliwością na jedną lub więcej określonych substancji. Substancje te mają charakter białkowy i nazywane są antygenami. Antygeny pobudzają organizm do produkcji przeciwciał, które służą do osłabienia lub zniszczenia inwazyjnych antygenów. W niektórych przypadkach, gdy przeciwciało reaguje na antygen, pewne komórki w organizmie wytwarzają związek zwany histaminą i to właśnie nadmiar histaminy powoduje objawy alergiczne. W tym wpisie wyjaśniamy, jak poznać, czy masz alergię.

Najczęstsze objawy alergii

Oto niektóre z najczęstszych objawów:

  • Wodnisty katar i swędzące oczy są powszechne u wielu osób, które co roku cierpią na katar sienny (alergiczna reakcja nosa).
  • W przypadku alergii częste są również stany zapalne skóry zwane zapaleniem skóry.
  • Reakcja na antybiotyki, zwłaszcza penicyliny, może objawiać się jako wysypka.

Jak można wykryć alergię?

Jeśli cierpisz na którykolwiek z powyższych objawów, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi szczegółowy wywiad w celu ustalenia najbardziej prawdopodobnych przyczyn alergii. Po udaniu się do alergologa zostanie wykonany test diagnostyczny skóry. W tym celu wstrzykuje się w skórę lekko stężony roztwór substancji powodujących alergię. Po wstrzyknięciu tego roztworu w skórę, w procesie stwierdzania, czy pacjent ma alergię, mogą wydarzyć się dwie rzeczy:

  • Pojawienie się reakcji alergicznej świadczy o uczuleniu na badaną substancję.
    \Jeśli nic się nie dzieje to znaczy, że pacjent nie ma alergii i trzeba szukać innych przyczyn dolegliwości.

Gdy znana jest przyczyna alergii, można podjąć próbę odczulania za pomocą zastrzyków z alergenu wywołującego objawy. Należy rozpocząć od słabego roztworu, stopniowo zwiększając dawkę w ciągu kilku tygodni, aż do uzyskania silnego roztworu, przez co pacjent uodporni się na działanie alergenu. Jeśli przyczyna reakcji alergicznej nie jest znana lub już wystąpiła, lekarz zwykle przepisuje lek przeciwhistaminowy lub związek kortykosteroidowy do nosa oraz spraye do płuc w celu kontrolowania objawów. Zastanawiasz się jak leczyć alergię? Szczegóły tutaj: https://naturalcare.pl/alergia-jest-coraz-bardziej-powszechna-jak-ja-leczyc/

Ciekawostki

  • Zaburzenia emocjonalne mogą również powodować reakcje alergiczne.
  • Alergie mają czynnik dziedziczny, niektóre rodziny są bardziej predysponowane niż inne do zachorowania na alergię, choć nie zawsze zjawisko to jest dziedziczne.

Similar Posts